Density of gasoline is 0.737 g/mL and volume of tank is 13.0 gal.
Since, 1 US gal=3.78 L
Volume of tank in L will be:
[tex]V=13.0 gal(\frac{3.78 L}{1 gal})=49.14 L[/tex]
Also, 1 L=1000 mL
Thus,
[tex]V=49.14 L(\frac{1000 mL}{1 L})=49140 mL[/tex]
Mass of gasoline can be calculated as follows:
m=d×V
Here, d is density and V is volume thus,
[tex]m=0.737 g/mL\times 49140 mL=3.62\times 10^{4}g[/tex]
Therefore, mass of gasoline will be [tex]3.62\times 10^{4}g[/tex].