Respuesta :

Answer:-

1) 6 mol

2) Mo

Explanation: -

Mass of Ozone = 48 g

Chemical formula of ozone = O3

Molar mass of Ozone O 3 = 16 x 3 = 48 g mol-1

Number of moles of ozone = Mass / molar mass

= 48 g / 48 g mol-1

= 1 mol

According to Avogadro’s law, 1 mole of a substance has 6.02 x 10^ 22 molecules.

So 1 mol of O3 has 6.02 x 10^ 22 molecules of ozone.

Now each Ozone molecule has 3 atoms of oxygen.

So, 1 mol of ozone has 3 x 6.02 x 10^22 atoms of oxygen.

Sodium must have 2 x 3 x 6.02 x 10^22 atoms as per the question.

According to Avogadro’s law, 6.02 x 10^ 22 atoms are in 1 mol of sodium

So, for 2 x 3 x 6.02 x 10^22 atoms, there should be (1/ 6.02 x 10^ 22) x 2 x 3 x 6.02 x 10^22

= 6 mol of sodium.

b)

Let the mass of M be m g

Formula of hexafluoride = MF6.

Mass of the hexafluoride = g + 6 x 19

= m + 114

Mass of M=0.250g

Moles of M = 0.250/m

Mass of MF6= 0.547g

Moles of MF6 = 0.547/ (m + 114)

We know 1 mole of M gives 1 mole of MF6.

0.250/m moles of M gives 0.250/m moles of MF6.

But number of moles of MF6 = 0.547/ (m + 114)

Thus

0.250/m = (0.547)/ (m +114))

0.250m + 0.250 x 114 = 0.547m

m = 0.250 x 114 / (0.547 -0.250)

= 96

We see from the given data that Mo is 96.

So M is Mo.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico