you are riding a bicycle you apply a forward force of 100 n and you and the bicycle have a combined mass of 80 kg what is the acceleration of the bicycle

Respuesta :

We can solve the problem by applying Newton's second law, which states that the force F applied on the system (man+bycicle) is equal to the product between the mass of the system, m, and its acceleration, a:
[tex]F=ma[/tex]
In this problem, we know the force applied (F=100 N), and the mass of the system man+bycicle (m=80 kg). Therefore, we can rearrange the previous formula to calculate the acceleration of the system:
[tex]a= \frac{F}{m}= \frac{100 N}{80 kg}=1.25 m/s^2 [/tex]
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico