Respuesta :
7.20/24 would give us 0.30/1 so Jalen's unit rate is $0.30 per juice pack.
Then we take our 2.70/6 which would give us 0.45/1 which means the unit rate is $0.45 per juice pack.What you're doing is trying to find the difference, so you'd subtract .30 from .45 which gives you .15, the difference is $0.15 per unit.
0.15 is your answer
Then we take our 2.70/6 which would give us 0.45/1 which means the unit rate is $0.45 per juice pack.What you're doing is trying to find the difference, so you'd subtract .30 from .45 which gives you .15, the difference is $0.15 per unit.
0.15 is your answer
Answer:
$0.15 .
Step-by-step explanation:
Jalen bought 24 juice packs for $7.20
Cost per pack of juice = [tex]\frac{7.20}{24}[/tex]
= $0.30
Tia bought 6 juice packs for $2.70
Cost per pack of juice = [tex]\frac{2.70}{6}[/tex]
= $0.45
The difference in unit prices of Jalen's and Tia's juice packs
= 0.45 - 0.30 = $0.15
The difference in unit prices of Jalen's and Tia's juice packs is $0.15 .