Respuesta :
the answer should be 11,460 because the first half-life leaves 50 percent left and the next half-life would leave 25 percent which dates the bones at 11,460 years old.
Answer:
The age of bones was estimated to be 11,462 years old.
Explanation:
Formula used :
[tex]N=N_o\times e^{-\lambda t}\\\\\lambda =\frac{0.693}{t_{\frac{1}{2}}}[/tex]
where,
[tex]N_o[/tex] = initial mass of isotope
N = mass of the parent isotope left after the time, (t)
[tex]t_{\frac{1}{2}}[/tex] = half life of the isotope
[tex]\lambda[/tex] = decay constant
We have:
[tex]N_o[/tex] = x, N = 25% of x = 0.25 x
t = ? .[tex]t_{1/2}=5,730 years[/tex]
[tex]\lambda=\frac{0.693}{5,730 years}=0.000120942 year^{-1}[/tex]
Now put all the given values in this formula, we get
[tex]0.25x=x\times e^{-0.000120942 year^{-1}\times t}[/tex]
t = 11,462.4338 years ≈ 11,462 years
The age of bones was estimated to be 11,462 years old.