A pro athlete is offered an eight year contract with a starting salary of $400,000. She will receive an increase of 5% each year. How much will the athlete make, in thousands, during the first year?

The pro athlete is going to make $420,000 during the first year.
"It is the ratio of a number expressed in the fraction of a hundred."
According to the given problem:
Starting salary in one year = $400,000
She will receive an increase of 5% each year.
5% of original amount would be,
= 400,000 × 5%
= $(400,000 × 0.05)
= $20,000
The amount when increased by 5% would be,
= $( 400,000 + 20,000)
= $420,000
Hence, we can conclude that the athlete is going to make $420,000 after an increase of 5%.
Learn more about percentage here:
https://brainly.com/question/22111589
#SPJ2