Respuesta :

65 mph ⇒ 1 hour = 65 miles

1 hour = 65 miles
2.5 hours = 65 x 2.5 = 162.5 miles

Answer:  162.5 miles

Answer:  The answer is 162.5 miles.


Step-by-step explanation: Given that the bus travels at a speed of 65 miles per hour. We are to find the distance travelled by bus in 2.5 hours.

Since the speed of the bus is 65 miles per hour, so

the distance travelled by the bus in 1 hour = 65 miles.

Therefore, the distance travelled by the bus in 2.5 hours

= (2.5 × 65) miles

= 162.5 miles.

Thus, the total distance is 162.5 miles.


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico