In the diagram, the radius of the outer circle is 2x cm and the radius of the inside circle is 6 cm. The area of the shaded region is 364π cm2. What is the value of x?

Respuesta :

The shaded area will be given by:
A=(area of the outer circle)-(area of the inner circle)
area of outer circle:
A=πr²
A=π(2x)²=4x²π

Area of the inner circle:
A=π×6²=36π
Thus the shaded area will be:
4x²π-36π=364π
4x²π=400π
4x²=400
x²=100
x=√100
x=10 cm
Value if x is 10 cm

Answer:

if In the diagram, the radius of the outer circle is 2x cm and the radius of the inside circle is 6 cm. The area of the shaded region is the x = 7

Step-by-step explanation:


ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico