For this case we have the following equation: P (t) = P * (1 + r / n) ^ (n * t) Where, P: initial investment r: interest n: periods t: time For 5 years we have: P (5) = 10000 * (1 + 0.02 / 4) ^ (4 * 5) P (5) = 11048.96 $ Answer: The amount at the end of the term is: P (5) = 11048.96 $