B.If a rabbit can move 7/5 miles every hour, then how many hours would it take for a rabbit to go 7 miles?

Respuesta :

It would take 5 hours.

Using the equation d=rt, where d is the distance, r is the rate and t is the time, we have
7 = (7/5)t

Dividing both sides by 7/5, we have
7÷ 7/5 = t
7/1 ÷ 7/5 = t
7/1 × 5/7 = t
(7*5)/(1*7) = t
35/7 = t
5 = t
The speed of rabbit = 7/5 miles per hour

We can use speed equation,
 speed = distance / time
 
by rearranging,
        time = distance / speed
                = 7 miles / (7/5) miles per hour
                = 7 x (5/7)
                = 5 hours

Hence the rabbit can move 7 miles in 5 hours.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico