A tree on a hillside casts a shadow c = 220 ft down the hill. if the angle of inclination of the hillside is b = 15° to the horizontal and the angle of elevation of the sun is a = 45°, find the height of the tree.

Respuesta :

The height of the tree is 45ft
ACCESS MORE
EDU ACCESS