The new concentration of the sodium chloride solution will be 9.38 M.
By Charles law
The volume of the gas is directly proportional to the temperature when the pressure is constant.
The volume
V2 = 750 - 150 = 600
Now, by the equation of Charles law:
M1V1=M2V2
[tex]\bold{0.75\;M\times750\; ml = M2\times600}[/tex]
[tex]\bold{M2= \dfrac{0.75\times750}{600 } = 9.38\; M}[/tex]
Thus, the concentration is 9.38 M.
Learn more about the solution, here:
https://brainly.com/question/7932885