A point charge of 4.0 µC is placed at a distance of 0.10 m from a hard rubber rod with an electric field of 1.0 × 103 . What is the electric potential energy of the point charge?

Respuesta :

Since

Electric potential energy = qV

Where V = Ed

Hence
Electric potential energy = q(Ed) --- (1)

Since E = 1.0 * 10^3 N/C
d = 0.10 m
q = 4 * 10^-6 C

Plug in the values in (1)
(1) => Electric potential energy =  4 * 10^-6(1.0 * 10^3 * 0.10)
Electric potential energy = 400 μJ

Answer:

Since

Electric potential energy = qV

Where V = Ed

Hence

Electric potential energy = q(Ed) --- (1)

Since E = 1.0 * 10^3 N/C

d = 0.10 m

q = 4 * 10^-6 C

Plug in the values in (1)

(1) => Electric potential energy =  4 * 10^-6(1.0 * 10^3 * 0.10)

Electric potential energy = 400 μJ

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico