Respuesta :

The  volume   of the new solution  is  calculated   using the formula  below

M1V1 = M2V2
M1= 15.0 M
V1= 50.0  ml
M2=2.50 M
V2=?

V2=M1V1/V2

=50  ml  x 15m/2.5 M  =300 ML
ACCESS MORE
EDU ACCESS