A block of southern pine wood has a mass of 54.6 g and density of 0.65 ​ g/cm3 ​ . The block is a rectangular prism with a length of 4 cm and a width of 3 cm.

What is the height of the block of southern pine?

[?] cm

Respuesta :

7 is your answer good luck buddy : )

Answer: Height of the block of southern pine is 7 cm.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Mass = 54.6 g

Density = 0.65 g/cm³

First we calculate the "Volume ":

[tex]Density=\dfrac{Mass}{volume}\\\\0.65=\dfrac{54.6}{Volume}\\\\\dfrac{54.6}{0.65}=Volume\\\\Volume=84\ cm^3[/tex]

Length of rectangular prism = 4 cm

Width of rectangular prism = 3 cm

Height of rectangular prism be 'h'.

So, Volume of rectangular prism = Length×Width×Height

[tex]84=4\times 3\times h\\\\84=12\times h\\\\\dfrac{84}{12}=h\\\\7=h[/tex]

Hence, height of the block of southern pine is 7 cm.

ACCESS MORE
EDU ACCESS