Cherries cost $4/lb. Grapes cost $1.50/lb. You can spend no more than $9 on fruit, and you need at least 3 lb in all. Create a graph showing the amount of each fruit you can buy.

Respuesta :

let's say x=cherries and y=grapes. (desmos only does x and y :( ).
the equation would be 9=4x+1.50y

Ver imagen maleklee63

We want to create a graph that shows the amount of each fruit you can buy. The graph can be seen below.

We can start by defining the variables:

  • x = pounds of cherries that you buy.
  • y = pounds of grapes that you buy.

The cost will be:

x*$4 + y*$1.50

And we know two things, you can't spend more than $9, this is written as:

x*$4 + y*$1.50 ≥ $9

We also know that you want to buy at least 3lb of fruit, then:

x + y ≥ 3

So the system of inequalities is:

x*$4 + y*$1.50 ≥ $9

x + y ≥ 3

The graph of this system can be seen below, the region of solutions is the region where we have an intersection of the two shaded parts. (the dark blue region).

Notice that we also add the restrictions:

x ≥ 0

y ≥ 0

If you want to learn more, you can read:

https://brainly.com/question/19526736

Ver imagen facundo3141592