Alberelle Alberelle
  • 20-08-2014
  • Mathematics
contestada

What is the answer for
$7.96 for 5 pounds ??

What is the answer for 796 for 5 pounds class=

Respuesta :

AL2006
AL2006 AL2006
  • 20-08-2014
The rate is  $7.96 per 5 pounds.

The unit rate is  7.96/5 pounds  = $1.592 per pound.

The other unit rate could also be  5 pounds/7.96 = 10.05 ounces per dollar.
Answer Link

Otras preguntas

What is does the phrase foe to ambition.
true or false a trapezoid is a polygon, so all polygons are trapezoid. explain.
Sound: The more _______ a sound has, the _________ its volume is.
how do you model the square root of 16
in what way is a gene pool representative of a population
Propane and oxygen react according to the equation: C₃H₈(g) + 5O₂(g) → 3CO₂(g) + 4H₂O(g). How many grams of water can be produced from the complete combustion o
in what way is a gene pool representative of a population
Henry can ride his bike 23 miles in 2 hours. The store is six miles away. About hoe long should it take Henry to ride his bike to the store?
Write in function form X+y=6..?
how do you model the square root of 16