Algebra Nation!!!!!!!
![Algebra Nation class=](https://us-static.z-dn.net/files/da2/a9fa8248db7ab25a1d32c2f25236607a.png)
Answer: A kilogram of cinnamon cost $4
And A kilogram of gummy bears cost $9
Step-by-step explanation: let cinnamon be x and gummy bear be y.
Let's form an equation with the question.
3kg of x + 1kg of y = $21
3x + y = 21........ equation 1
Again 3kg of x + 3kg of y = $39
3x + 3y = 39........ equation 2
Subtract equation 1 from equation 2
2y = 18
Y = 9
Substitute value of y in equation 1
3x + 9 = 21
3x = 21-9
3x = 12
X = 4
So A kilogram of cinnamon cost $4
And A kilogram of gummy bears cost $9