How fast would you have to throw a baseball (m= 145 g) to give it the same momentum as a 10-g bullet traveling at 800 m/s?

Respuesta :

momentum of the bullet is m×v = 0.01 kg × 800 m/s = 8 kgm/s


so momentum of baseball also= 8 kgm/s


8= mass of baseball × velocity
8= 0.145 × v

on solving for v,
v= 55.17 m/s which is the required velocity


: )
ACCESS MORE
EDU ACCESS