Carla purchased a hat for $12 a person for $26 and a dress for $125. The sales tax rate was 5.6% what was the total amount she paid

Respuesta :

Hi! :)

5/100 = 0.056 sales tax

$12 + $26 + $125 = $163 total purchase without tax.

163 * 0.056 = 9.128 tax based on how much she bought.

$163 + 9.128 = $172.128 total amount she paid.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico