Respuesta :
the answer is -11.25°F
detailed answer is in the attached image.
detailed answer is in the attached image.

Answer:
-14.25 degrees Fahrenheit was the temperature after 10 hours.
Step-by-step explanation:
The temperature before sunrise = -11°F
Temperature after rise by 1/2 degree each hour for 7 hours that id before dropping.
[tex]T=(-11 + \frac{1}{2}\times 7)^oF=-7.5^oF[/tex]
Now after 7 hours drop in temperature takes place [tex]2\frac{1}{4}[/tex] degrees each hour for 3 hours, sat T'
[tex]T'=(-7.5-2\frac{1}{4}\times 3)^oF[/tex]
[tex]T'=(-7.5-\frac{9}{4}\times 3)^oF=-14.25^oF[/tex]
-14.25 degrees Fahrenheit was the temperature after 10 hours.