Respuesta :

It’s b since 3% times 250 equals 7.4 and 7.4 times 14 equals 105 so you add 105 to 250 and you get 355

Answer:

The correct answer is option C.

Step-by-step explanation:

Simple interest

S.I = [tex]\frac{P\times R\times T}{100}[/tex]

P = Principal amount

R = Rate

T = Time period

We have:

P = $250

R = 3%

Amount present at beginning of year 14 means that amount made in 13 years of time period = A

T = 13 years

[tex]A=P+S.I[/tex]

[tex]A= \$250+\frac{\$250\times 3\times 13}{100}[/tex]

A = $347.50

The general formula of the given situation will be:

[tex]A= \$250+\$250\times 0.03\times (n-1)[/tex]

The amount in beginning of year 14 wil be $347.50.

ACCESS MORE
EDU ACCESS