Answer: C. 493 newtons
Step-by-step explanation:
In the given picture, we have a right triangle in which the side opposite to the right angle is F (Hypotenuse of the right angle).
The other two sides are of 297 N and 394 N.
We know that Pythagoras theorem says that in a right triangle, the square of the hypotenuse is equal to the sum of the squares of the other two sides.
Now by Pythagoras theorem we have,
[tex]F^2=(297)^2+(394)^2\\\\\Rightarrow\ F^2=88209+155236=243445\\\\\Rightarrow\ F=\sqrt{243445}=493.40145926\approx493\ N[/tex]
Hence, the approximate total force, F = 493 N.