A train travels 304 miles in 4 hours. If it continues to travel at the same rate, how many miles will it travel in 7
1
2
hours

Respuesta :

4 hours = 304 miles.

1 hour = 304 ÷ 4
1 hour = 76 miles

7 1/2 hours = 76 x 7 1/2 
7 1/2 hours = 570 miles.

------------------------------------------------------------------
Answer: It will travel 570 miles in 7 1/2 hours.
------------------------------------------------------------------
570milea in 7.5 hours
ACCESS MORE
EDU ACCESS