WILL GIVE BRAINLIEST

WILL GIVE BRAINLIEST AND 50 points

out of a port departed a steam boat with a speed of 36.8km/h. In 1.75 hours out of the same port and going the Sam direction departed a speed boat. In 1.8 hours after the the department of the speed boat, the distance between the speed boat and the steam boat was 86.9km(behind the steam boat)What was the speed boats speed in km/h?

Respuesta :

speed boat departed 1.75 hrs after steam boat
1.8 hrs after speed boat departure, steam boat has sailed for a total: 1.8+1.75 = 3.55 hrs
steam boat's speed is 36.8 km/hr, so it has traveled: 3.55*36.8 = 130.64 km

speed boat is 86.9 km behind steam boat. so it is 130.64-86.9 = 43.74 km from port
speed boat's speed = 43.74/1.8 = 24.3 km/hr

Answer:

Step-by-step explanation:

The speed boat departed 1.75 hrs after steam boat and sailed for 1.8 hrs.

So total time steam boat sailed = 3.55 hrs

Distance steam boat traveled = 3.55*36.8 = 130.64 km

Distance of speed boat from port = distance of steam boat - distance separating steam and speed boat

= 130.64-86.9

= 43.74 km

Speed of speed boat = 43.74/1.8

= 24.3 km / hr

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico