At 1:30 PM Tom leaves his boat from a dock and head south. He travels at a rate of 25 mph. 10 minuets later, Mary leaves the same dock in her speedboat and heads after Tom. If she travels at a rate of 30 mph, when will she catch up with Tom?

Respuesta :

We write the cinematic equation for each case.
 We have then:
 For tom:
 
r = 25t
 For Mary
 
r = 30 (t- (10/60))
 We observe that we have a system of two equations with two unknowns.
 Solving for t we have:
 t = 1 hour
 Answer:
 
she will catch up with Tom after:
 
t = 1 hour

Answer:

she will catch up with Tom after:

t = 1 hour

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS