babekay
babekay
28-03-2018
Mathematics
contestada
What is the cost , per pound, for the candy.
Respuesta :
edyg144
edyg144
28-03-2018
what you would do is divide the cost by pounds so you do 12$/10lbs which is 1.2$ per pound.
Answer Link
amandalee2
amandalee2
28-03-2018
she is correct, divide the cost by pounds and that’s the answer
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 57+ )
Otras preguntas
Write in order from least to greatest:1.192, 1.092, 0.1092, 1.9
Describe how a person can count the rate if beating of the left ventricle.
What is the slope called if zero is on the numerator or top of the fraction?
Find all zeros (both real and complex) for the function f(x)=x^3-5x^2+4x+10
4 friends share 3 apples equally. What fraction of the apple does each friend get ?
If 3 dice are rolled at the same time, what is the probability of all 3 dice showing even face values? (i.e. all 3 dice showing 2, 4, or 6)
Find three consecutive even integers whose sum is 36.
I just purchased a swimming pool with the dimensions of 15 feet across and 42 inches deep. Yes it is a circle. I need to know how many gallons of water it will
Max is 24 years older than his son, Liam. In two years, Liam will be half as old as Max. How old is Liam now?
If 3 dice are rolled at the same time, what is the probability of all 3 dice showing even face values? (i.e. all 3 dice showing 2, 4, or 6)