Respuesta :

To find the speed you multiply the wavelength and the frequency together.

wavelength = 8mm = [tex]8x10^{-3}[/tex] m = 0.008 m
frequency = 14 Hz

speed = 0.008m * 14 Hz = 0.112 m/s
ACCESS MORE
EDU ACCESS