Respuesta :
Capacitance is given by
[tex]C= \frac{Q}{V} [/tex]
where Q is the total charge on a plate and V is the voltage across the plates. Here, Q is the charge on the electron times the number of electrons, or
[tex]C= \frac{Nq}{9.0V} =1 \mu F[/tex]
Solving for N, the total number of electrons:
[tex]N= \frac{1.0E-6F \times 9.0V} {1.6E-19C}=5.6 \times 10^{13}[/tex]
[tex]C= \frac{Q}{V} [/tex]
where Q is the total charge on a plate and V is the voltage across the plates. Here, Q is the charge on the electron times the number of electrons, or
[tex]C= \frac{Nq}{9.0V} =1 \mu F[/tex]
Solving for N, the total number of electrons:
[tex]N= \frac{1.0E-6F \times 9.0V} {1.6E-19C}=5.6 \times 10^{13}[/tex]
Explanation :
Capacitance of a capacitor, [tex]C=1\ \mu F=10^{-6}\ F[/tex]
Potential across the plates, [tex]V=9\ V[/tex]
We know that the capacitance of a capacitor is given by :
[tex]q=CV[/tex]
We have to find the number of electrons.
since, q = ne (Charge is quantised)
n is the number of electrons.
So, ne = CV
[tex]n=\dfrac{CV}{e}[/tex]
[tex]n=\dfrac{10^{-6}\ F\times 9\ V}{1.6\times 10^{-19}\ C}[/tex]
[tex]n=5.625\times 10^{-13}[/tex]
or
[tex]n=5.6\times 10^{-13}[/tex]
So, the no. of electrons need to be on the negatively charged plate is [tex]5.625\times 10^{-13}[/tex].
Hence, this is the required solution.