The combustion of a single molecule of methane produces about 10 ev of energy. a methane molecule has a mass of 16 amu. the fission of a uranium-235 atom produces about 189 mev of energy. based on these numbers, about what mass of methane will produce as much energy as a single gram of uranium-235?

Respuesta :

If one molecule of methane produces 10eV then we need:
[tex]n=\frac{189MeV}{10eV}[/tex],
molecules of methane to get 189MeV.
[tex]n=\frac{189MeV}{10eV}=\frac{189}{10}\cdot 10^6=18900000[/tex]
To get the mass we simply multiply this number by the mass of one molecule of methane.
[tex]m=16\cdot18900000=302400000amu[/tex]
One atomic mass unit is:
[tex]amu=1.66053904\cdot 10^{-24}$g[/tex]
There we would need:
[tex]m=302400000\cdot1.66053904\cdot 10^{-24}=5.0214701\cdot10^{-16}$g[/tex]
grams of methane.
ACCESS MORE
EDU ACCESS