Problem page liquid hexane reacts with gaseous oxygen gas to produce gaseous carbon dioxide and gaseous water . what is the theoretical yield of water formed from the reaction of of hexane and of oxygen gas?

Respuesta :

C6H8 + 8O2 ===> 6CO2 + 4H2O ... balanced equation
moles hexane = 54.3 g x 1 mol/80 g = 0.679 moles
moles O2 = 78.5 g x 1 mol/32 g = 2.45 moles
Limiting reactant is Oxygen (O2) since need 8 x as much as C6H8
Theoretical yield of CO2 = 2.45 mole O2 x 6 mole CO2/8mole O2 = 1.84 moles CO2
1.84 moles CO2 x 44 g/mol = 80.9 g (answer to 3 sig figs)
depending on if your question possesses this values
ACCESS MORE
EDU ACCESS