Which of the following is the best buy?
A. a 16 oz bag of rice for $2.42
B. a 12 oz box of rice for $1.93
C. a 6 oz box of rice for $0.90
D. a 9 oz box of rice $1.25

Respuesta :

D. Because when you divide the price by the amount of ounces you get how much it cost per ounce and D cost less per ounce than the other choices

Answer:

Option D.

Step-by-step explanation:

Option A. a 16 oz bag of rice for $2.42

Therefore, unit rate of the rice will be = [tex]\frac{2.42}{16} = 0.151[/tex] per oz

Option B. a 12 oz box of rice for $1.93

Unit rate of the rice will be = [tex]\frac{1.93}{12} = 0.160[/tex] per oz

Option C. a 6 oz box of rice for $0.90

Unit rate of the rice will be = [tex]\frac{0.90}{6} = 0.15[/tex] per oz

Option D. a 9 oz box of rice for $1.25

Unit rate of the rice will be = [tex]\frac{1.25}{9} = 0.138[/tex] per oz

Therefore, Option D would be best buy.

ACCESS MORE
EDU ACCESS