Respuesta :
D. Because when you divide the price by the amount of ounces you get how much it cost per ounce and D cost less per ounce than the other choices
Answer:
Option D.
Step-by-step explanation:
Option A. a 16 oz bag of rice for $2.42
Therefore, unit rate of the rice will be = [tex]\frac{2.42}{16} = 0.151[/tex] per oz
Option B. a 12 oz box of rice for $1.93
Unit rate of the rice will be = [tex]\frac{1.93}{12} = 0.160[/tex] per oz
Option C. a 6 oz box of rice for $0.90
Unit rate of the rice will be = [tex]\frac{0.90}{6} = 0.15[/tex] per oz
Option D. a 9 oz box of rice for $1.25
Unit rate of the rice will be = [tex]\frac{1.25}{9} = 0.138[/tex] per oz
Therefore, Option D would be best buy.