A flare was launched straight up from the ground with an initial velocity of 176 ft/s and returned to the ground after 11 s. The height of the flare t seconds after launch is modeled by the function f(t)=−16t2+176t . What is the maximum height of the flare, in feet?

Respuesta :

the answer is 484 just took the test 

Answer:

484 feet is the answer.

Step-by-step explanation:

Maximum value  of f(t) = [tex]-16t^{2}+176t \\[/tex]

is given by when t =  [tex]\frac{-176}{2(-16)}  \\[/tex]

which give t = 5.5 seconds

maximum height is when we plug t = 5.5 seconds in equation

more over time of flight is 11 seconds (given )

it will be at its maximum when time is  half of 11 seconds.

that is 5.5 seconds

maximum height is obtained by plugging t = 5.5seconds.

f(5.5) = -16(5.5)(5.5) + 176(5.5)

       = -484 +968

       = 484  feet

ACCESS MORE
EDU ACCESS