A mixture of three noble gases has a total pressure of 1.25 atm. The individual pressures exerted by neon and argon are 0.68 atm and 0.35 atm, respectively. What is the partial pressure of the third gas, helium? Use mc031-1.jpg. 0.22 atm 0.33 atm 1.03 atm 2.28 atm

Respuesta :

Given information:

Gas mixture containing: Ne + Ar + He

Total pressure P = 1.25 atm

Partial pressure pNe = 0.68 atm

pAr = 0.35 atm

To determine:

Partial pressure of He i.e. pHe

Explanation:

As per Dalton's law, the total pressure of a gas mixture is equal to the sum of partial pressure of the gases

P = pNe + pAr + pHe

pHe = P - (pNe+pAr) = 1.25 - (0.68 + 0.35) = 0.22 atm

Answer:

Partial pressure of He is 0.22 atm

Noble gases are inert gases that are made up of some chemical and exhibit alike properties, they have generally one atom and does not have much reactivity.

The partial pressure of the third gas, helium is 0.22 atm.

What is the formula for partial pressure?

Given,

  • Total pressure (P) = 1.25 atm
  • Partial pressure of Neon (pNe) = 0.68 atm
  • Partial pressure of Argon (pAr) = 0.35 atm
  • Partial pressure of Helium (pHe) = ?

The total pressure is given as,

[tex]\rm Total \;pressure (P) = pNe + pAr + pHe[/tex]

Substituting values in the equation:

[tex]\begin{aligned}\rm pHe &= \rm P - (\rm pNe+pAr) \\\\&= 1.25 - (0.68 + 0.35) \\\\&= 0.22 \;\rm atm\end{aligned}[/tex]

Therefore, option A. 0.22 atm is the partial pressure of the helium gas.

Learn more about partial pressure here:

https://brainly.com/question/12934867

ACCESS MORE
EDU ACCESS