Respuesta :

speed=12km/h                                                                                                                   in 11/2hours=5.5hours                                                                                                    12km in 1 hour                                                                                                                 ykm in 5.5hours            cross multiply                                                                        y=12x5.5                                                                                                                           y=66km sarah will travel 66km in  11/2 hours         
1×12 is 12

.5×12 is 6

12+6=18

hope that helps
ACCESS MORE
EDU ACCESS