An object has a kinetic energy of 268 j and a momentum of magnitude 22.4 kg·m/s. find the speed and the mass of the object.

Respuesta :

Rearrange equation 2:
m = 20.3/v
Sub into equation 1:
466 = (20.3/v)v^2
466 = 20.3v
v = 466 / 20.3
v = 22.96 m/s
Use to find m:
m = 20.3 / 22.96
m = 0.8843 kg
Rounding:
v = 23.0 m/s to three significant figures.
m = 0.884 kg to three significant figures.
ACCESS MORE
EDU ACCESS