Use a system of equations to solve this problem.

Abby filled her goodie bags with 4 cookies and 3 candy bars and spent a total of $10.25 per bag. Marissa filled her goodie bags with 2 cookies and 7 candy bars and spent a total of $14.75 per bag.

Let x = the cost of the cookies.

Let y = the cost of the candy bars.



What is the cost of each cookie and each candy bar?

Enter your answers, as decimals, in the boxes.

$___ is the cost of each cookie

$___is the cost of each candy bar