Respuesta :
To find the unit rate in cost per hour, you will write the amount of money over the total time for each class. Then divide the cost by the time to find the unit rate.
New Steps: $7.50/1.5 hours = $5 per hour
Stepping High: $6.50/1.25 hours = $5.20 per hour
Answer:
To find the unit rate in cost per hour, you will write the amount of money over the total time for each class. Then divide the cost by the time to find the unit rate.
New Steps: $7.50/1.5 hours = $5 per hour
Stepping High: $6.50/1.25 hours = $5.20 per hour