20 POINTS!! EASY QUESTION! WILL MARK BRAINLIEST!! READ THE INFO! THEN FILL IN THE BLANKS!

The cost for a single class session for each dance class is below.

Clodagh’s Dance = $6.00
New Steps = $7.50
Stepping High = $6.50


The class hours are below.

Clodagh’s Dance = 3:00pm - 4:00pm
New Steps = 4:00pm - 5:30pm
Stepping High = 9:00am - 10:15am


How would these answers change if you were to write the unit rate in cost per hour?
Fill in the blanks!

Dance Classes | Total Hours for Each Payment | Cost Per Hour
| |
Clodagh’s Dance | $6.00 | $6.00
New Steps | $7.50 | _____
Stepping High | $6.50 | _____

Respuesta :

To find the unit rate in cost per hour, you will write the amount of money over the total time for each class. Then divide the cost by the time to find the unit rate.


New Steps: $7.50/1.5 hours = $5 per hour


Stepping High: $6.50/1.25 hours = $5.20 per hour

Answer:

To find the unit rate in cost per hour, you will write the amount of money over the total time for each class. Then divide the cost by the time to find the unit rate.

New Steps: $7.50/1.5 hours = $5 per hour

Stepping High: $6.50/1.25 hours = $5.20 per hour