Rodger Maris swung a bat which had a mass of 2kg at a speed of 45 m/s. How many joules of kinetic energy could he give to a ball?

Respuesta :

First of all, lets get our equation for Kinetic Energy (KE). 

KE = 1/2 (mass) (speed)2

Now, replace the words by adding the actual values. 


KE = 1/2(2 kg) x (45 m/s)^2
KE = 2025 J

Answer: Kinetic energy = 2025 Joules 

Answer: The kinetic energy of the bat is 2025 J

Explanation:

Kinetic energy is defined as the energy which is possessed due to its motion.

It is also defined as the half of the product of mass of the object and square of the velocity of the object.

Mathematically,

[tex]E_K=\frac{1}{2}mv^2[/tex]

where,

[tex]E_K[/tex] = kinetic energy of bat

m = mass of the bat = 2 kg

v = velocity of bat = 45 m/s

Putting values in above equation, we get:

[tex]E_K=\frac{1}{2}\times 2\times (45)^2\\\\E_K=2025J[/tex]

Kinetic energy of the bat = Kinetic energy of the ball

Hence, the kinetic energy of the bat is 2025 J

ACCESS MORE
EDU ACCESS