Respuesta :
27. Find the unit rate for $2.50 for 5 ounces
Let us first analyze the problem to be able to know what is the unit rate that we are looking for.
=> 2.50 dollars is the price
=> 5 ounces is the weight
Now, let’s solve for the price of each ounces
If 5 ounces will costs 2.50 dollars, then how much will each ounce costs then?
=> 2.50 dollars / 5 = 0.5 ounce
Thus, the unit rate is:
=> 0.5 ounce per dollars or 0.5 ounce/dollar