Hopeful
contestada

At a local store you find the following prices listed:
Cellophane tape - 2 rolls for $1.28
Note pads - 3 pads for .87
Highlighters - 1 for 1.59
Ink cartridges - 2 boxes for 1.98
How much would you pay for one roll of tape, two note pads, two highlighters, and two boxes of ink cartridges?

Respuesta :

Just find the unit price for each item then muktiply it by how many your buying. To find unit orice you divide price by amount. Then multiply that by 2 if your finding two, 3 and so on. Then add all the bumbers up
Nizux
2 rolls of tape cost $1.28, so to find out how much one costs, u have to split it in half = 64 cents

3 note pads cost 0.87 cents, so first u have to find out how much one costs. You have to do 0.87÷3 = 0.29. Since you are buying 2 you have to multiply 0.29×2 = 58 cents

1 highlighter costs 1.59, you want to buy to so you have to multiply. 1.59
×2 = 3.18 dollars

Ink cartridges are already calculated in 2 so the cost for the cartridges is gonna be = 1.98 dollars

Now since u have all the prices for quantity u need u just have to add.
 .64 + .58 + 3.18 + 1.98 = $6.38

Your FINAL TOTAL ANSWER is $6.38
Hope I helped :)