Ballerina Ballerina
  • 18-01-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost of 2.6 pounds of cheese, at $6.75 per pound
 

Respuesta :

ioana123
ioana123 ioana123
  • 18-01-2016
if one pound costs 6.75, then 2.6 will cose 
6.75x2.6 = $17.55
Answer Link
Аноним Аноним
  • 18-01-2016
Lets look at the info we have:-

1 pound of cheese = $6.75

2.6 pounds of cheese

MULTIPLY TO FIND D ANSWER:-

$6.75 × 2.6 = $17.55
2.6 pounds of cheese cost $17.55.

CHECK OUR WORK:-

17.55 ÷ 2.6 = 6.75
we were RIGHT!!

So, 2.6 pounds of cheese costs $17.55.

Hope I helped ya!! xDc
Answer Link

Otras preguntas

Who knows the book Rose Blanche
The coordinates of the vertices of ANGLE PQR are P(-3,3), Q(2,3), and R(-3,-4). Find the side lengths to the nearest hundredth and the angle measures to the nea
How is correct : "cus" or "cuz" ?
Does the green tea have coffein ???
How is correct : "cus" or "cuz" ?
How to make money quickly
a store mixes red fescue worth $12 per pound and chewings fescue worth $16 per pound. The mixture is to sell for $15 per pound. Find out how much of each should
The coordinates of the vertices of ANGLE RST are R(-3,5), and S(4,5), and T(4,-2). Find the side lengths to the nearest hundredth and the angle measures to the
How I say I want to go home in French?
How is correct : "cus" or "cuz" ?