Respuesta :

if one pound costs 6.75, then 2.6 will cose 
6.75x2.6 = $17.55
Lets look at the info we have:-

1 pound of cheese = $6.75

2.6 pounds of cheese

MULTIPLY TO FIND D ANSWER:-

$6.75 × 2.6 = $17.55
2.6 pounds of cheese cost $17.55.

CHECK OUR WORK:-

17.55 ÷ 2.6 = 6.75
we were RIGHT!!

So, 2.6 pounds of cheese costs $17.55.

Hope I helped ya!! xDc