Respuesta :
Lets look at the info we have:-
1 pound of cheese = $6.75
2.6 pounds of cheese
MULTIPLY TO FIND D ANSWER:-
$6.75 × 2.6 = $17.55
2.6 pounds of cheese cost $17.55.
CHECK OUR WORK:-
17.55 ÷ 2.6 = 6.75
we were RIGHT!!
So, 2.6 pounds of cheese costs $17.55.
Hope I helped ya!! xDc
1 pound of cheese = $6.75
2.6 pounds of cheese
MULTIPLY TO FIND D ANSWER:-
$6.75 × 2.6 = $17.55
2.6 pounds of cheese cost $17.55.
CHECK OUR WORK:-
17.55 ÷ 2.6 = 6.75
we were RIGHT!!
So, 2.6 pounds of cheese costs $17.55.
Hope I helped ya!! xDc