Respuesta :

Louli
Answer:
number of grams = 444.6 grams

Explanation:
From the periodic table, we can find that:
mass of carbon = 12 grams
mass of hydrogen = 1 gram
mass of oxygen = 16 grams
This means that:
molar mass of C6H12O6 = 6(12) + 12(1) + 6(16) = 180 grams

Now, number of moles can be calculated using the following rule:
number of moles = mass / molar mass
Therefore:
mass = number of moles * molar mass
mass = 2.47 * 180
mass = 444.6 grams

Hope this helps :)
First, we need to find the atomic mass of [tex]C_{6}H_{12}O_{6}[/tex].

According to the periodic table:
The atomic mass of Carbon = C = 12.01
The atomic mass of Hydrogen = H = 1.008
The atomic mass of Oxygen = O = 16

As there are 6 Carbons, 12 Hydrogens and 6 Oxygens, therefore:
The molar mass of  [tex]C_{6}H_{12}O_{6}[/tex] = 6 * 12.01 + 12 * 1.008 + 6 * 16

The molar mass of  [tex]C_{6}H_{12}O_{6}[/tex] = 180.156 grams/mole

Now that we have the molar mass of  [tex]C_{6}H_{12}O_{6}[/tex], we can find the grams of glucose by using:

mass(of glucose in grams) = moles(of glucose given in moles) * molar mass(in grams/mole)

Therefore,
mass(of glucose in grams) = 2.47 * 180.156
mass(of glucose in grams = 444.99 grams

Ans: Mass of glucose in grams in 2.47 moles = 444.99 grams

-i
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico