Respuesta :
Answer:
The percentage of potassium in the given complex is 35.54 %.
Explanation:
Mass of potassium in [tex]K_3Fe(CN)_6[/tex] = 3 × 39.10 g mol=117.3 g/mol
Molar mass of [tex]K_3Fe(CN)_6[/tex] =329.15 g/mol
Percentage of potassium (K) in the the complex:
[tex]\% K=\frac{\text{mass of potassium}}{\text{molar mass of complex}}\times 100[/tex]
[tex]\%K=\frac{117.3 g/mol}{329.15 g/mol}\times 100=35.54\%[/tex]
The percentage of potassium in the given complex is 35.54 %.