Respuesta :
Answer:
B. $2492.36
Step-by-step explanation:
We are given the formula for compound interest,
[tex]A(t)=p(1+i)^x[/tex] where p is the amount of principal, i is the interest rate and x is the number of years.
In our problem, p is 2000, i = 4.5% = 4.5/100 = 0.045, and x is 5:
[tex]A(t)=2000(1+0.045)^x\\\\A(5)=2000(1.045)^5\approx 2492.36[/tex]
Maria will have [tex]\$\ 2492.36[/tex] in her account after [tex]5[/tex] years.
What is compound interest ?
Compound interest is the interest which is received on the principal and the previous interest.
Amount [tex]=P(1+\frac{R}{100})^t[/tex]
We have,
Invested principal [tex]=\$2000[/tex]
Compound interest Rate [tex]=4.5\%[/tex]
Time of investment [tex]=5[/tex] years
So,
Using the above mentioned formula;
Amount [tex]=P(1+\frac{R}{100})^t[/tex]
[tex]=2000(1+\frac{4.5}{100})^5[/tex]
[tex]=2000(1+\frac{9}{200})^5[/tex]
[tex]=2000\ *\ (\frac{209}{200})^5[/tex]
Amount [tex]=\$\ 2492.36[/tex]
So, Amount in Maria's account is [tex]\$\ 2492.36[/tex].
Hence, we can say that Maria will have [tex]\$\ 2492.36[/tex] in her account after [tex]5[/tex] years.
To know more about Compound interest click here
https://brainly.com/question/13155407
#SPJ3