Answer:
36 feet
Step-by-step explanation:
Let x be the height of the building,
Given,
Length of the building's shadow = 24 ft,
Height of the person = 6 feet,
Length of person's shadow = 4 feet.
Since, at the same time,
[tex]\frac{\text{Height of the building}}{\text{Length of building's shadow}}=\frac{\text{Height of the person}}{\text{Length of person's shadow}}[/tex]
[tex]\frac{x}{24}=\frac{6}{4}[/tex]
[tex]4x=144[/tex] ( By cross multiplication )
[tex]\implies x = 36[/tex]
Hence, the height of the building is 36 ft.