Mr.O'Brien is paid $10 per hour for the first 40 hours he works in a week. He is paid 1.5 times that rate for each hour after that.

Last week, Mr.O'Brien worked 44 hours. How much will he get paid?

How much would he get paid of he worked 50 hours?

Respuesta :



In first 40 hours he earns = 7.30 x 40 = $292
Each hour after his rate = 7.20 x 1.5 = $10.80 per hour
In extra four hours he earns = 10.80 x 4 =  $43.20 

Total earnings = $292 + $43.20 = $335.20 
Therefore you don't agree
Hoped this helped you

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico