Respuesta :
Answer is: the melting point of an aqueous solution is -1,023°C.
m(C₇H₅O₃NS) = 101 mg · 0,001 g/mg = 0,101 g.
V(H₂O) = 1,00 mL.
m(H₂O) = d(H₂O) · V(H₂O).
m(H₂O) = 1 g/mL · 1 mL = 1 g = 0,001 kg.
n(C₇H₅O₃NS) = 0,101 g ÷ 183,2 g/mol = 0,00055 mol.
b(C₇H₅O₃NS) = 0,00055 mol ÷ 0,001 kg = 0,55 mol/kg = 0,55 m.
ΔT = Kf · b(C₇H₅O₃NS).
ΔTsolution) = 1,86°C/m · 0,55 m = 1,023°C.
m(C₇H₅O₃NS) = 101 mg · 0,001 g/mg = 0,101 g.
V(H₂O) = 1,00 mL.
m(H₂O) = d(H₂O) · V(H₂O).
m(H₂O) = 1 g/mL · 1 mL = 1 g = 0,001 kg.
n(C₇H₅O₃NS) = 0,101 g ÷ 183,2 g/mol = 0,00055 mol.
b(C₇H₅O₃NS) = 0,00055 mol ÷ 0,001 kg = 0,55 mol/kg = 0,55 m.
ΔT = Kf · b(C₇H₅O₃NS).
ΔTsolution) = 1,86°C/m · 0,55 m = 1,023°C.
The freezing point of the solution is - 0.74 °c.
First, we have to determine the mass of the water as follows;
Density of water = mass/ volume
Mass = Density of water × volume
Mass = 1.00 g/ml × 1.00 ml = 1.00 g or 0.001 Kg
Number of moles of solute = 101 × 10^-3 g/183 g/mol = 0.0004 moles
Molality = 0.0004 moles/0.001 Kg = 0.4 m
ΔT = K m i
K = freezing constant
m = molality
i = Van't Hoff factor
ΔT = 1.86°c/m × 0.4 m × 1 = 0.74 °c
Freezing point = 0 °c - 0.74 °c = - 0.74 °c
Learn more about freezing point: https://brainly.com/question/3930479