Only serious answers please

Find each unit price then decide which is the better buy. Store A 25 gallons for 56.00 or store B 15 gallons for 32.05

Respuesta :

Hello!

To dind the Unit Price, we must divide the price by the number of units.

S T O R E A:

56 ÷ 15 = 3.73 (Repeating decimal)


S T O R E B:

32.05 ÷ 15 = 2.1367 (Repeating decimal)



Store B is offering a better price per gallon.
ACCESS MORE