Respuesta :
Hey there!
So, if that person bought 3 ties, this mean that the total of ties that he bought was . . .
→[tex]\boxed{3 \ ties \ x's \ 4.00}[/tex]
This would equal $12.00
So, the we do $52.00 - $12.00
This would equal $40.00
So, then we then do . . .
$40.00/5
As we divide these both, we get . . .
$8 per shirt.
Hope this helps you!
So, if that person bought 3 ties, this mean that the total of ties that he bought was . . .
→[tex]\boxed{3 \ ties \ x's \ 4.00}[/tex]
This would equal $12.00
So, the we do $52.00 - $12.00
This would equal $40.00
So, then we then do . . .
$40.00/5
As we divide these both, we get . . .
$8 per shirt.
Hope this helps you!
You buy 3 ties so the ties cost 3*4 = 12 dollars.
The total cost is 52 dollars.
Shirts = 52 - ties = 52 - 12 =40 dollars on shirts.
5 shirts cost 40 dollars.
1 shirt costs 40/5 = 8
The answer is 8 dollars.
The total cost is 52 dollars.
Shirts = 52 - ties = 52 - 12 =40 dollars on shirts.
5 shirts cost 40 dollars.
1 shirt costs 40/5 = 8
The answer is 8 dollars.